Dynamitpuljen - pulje C - blev skudt i gang med et brag, da Argentina og Elfenbenskysten krydsede klinger i dagens sene kamp. Argentina sejrede 2-1 i en intens og tempofyldt kamp mellem to hold, der gav hinanden plads til at spille lækker, flydende offensiv fodbold. Stadig afrikansk håb Med de tre point har Argentina kørt sig i stilling til en af de to pladser, der udløser ottendedelsfinale, men elefanterne, som vestafrikanerne kaldes, er bestemt ikke uden håb for videre avancement, også selv om det kræver points mod Holland og Serbien & Montenegro i de resterende to kampe. Vestafrikanerne sprudlede i første halvleg og leverede turneringens foreløbige spillemæssige højdepunkt med deres fikse, hurtige, boldsikre fodbold. Gang på gang rullede den orange bølge frem over Argentinas banehalvdel, og ofte med sydamerikanerne som statister. Underholdende var det, men desværre for Elfenbenskysten fik de ikke skabt det antal chancer, deres spilovertag burde have ført med sig. Og gennem hele kampen manglede den sidste koldblodighed, når mulighederne bød sig. Argentinsk kynisme Den havde til gengæld Argentinas frontløbere Crespo og Saviola, der begge fik vist målnæsen og reelt lukkede kampen allerede i første halvleg med hver deres scoring. Oplæggerne var i begge tilfælde nøglespilleren Riquelme. Han forsvandt ind og ud af kampen, og Argentinas videre succes afhænger i høj grad af hans stabilitet. Anden halvleg levede ikke op til første. Argentinas taktik gik ikke ud på at underholde - til tilskuernes voksende utilfredshed, og det knep forståeligt for Elfenbenskysten med at holde tempoet oppe. Didier Drogbas reducering sikrede lidt spænding i slutminutterne. Men argentinerne var taktisk overlegne, og sejren var ikke i fare.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Zenia Maltha ville ønske, hun havde fået hjælp tidligere: »Jeg var blevet skånet for så mange smerter, så meget frustration«
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.

Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























