Brasiliens anfører Cafu spiller med musklerne otte dage før verdensmestrene går i gang med titelforsvaret. Cafu, som i Tyskland deltager i sin fjerde VM-slutrunde, sammenligner sin holdkammerat Ronaldinho med deres legendariske landsmand Pelé. »Jeg synes ikke, at det er for meget at sammenligne Ronaldinho med Pelé. Ronaldinho er en meget komplet spiller. Han er god med hovedet, han sparker godt med begge fødder, han kan drible og han scorer. Hans øjeblikkelige niveau er som Pelés da han var bedst«, lyder det fra den brasilianske kaptajn, der med en ny VM-triumf skriver sig ind i historiebøgerne ved siden af Pelé - som trefoldig vinder af VM-trofæet. Maradona i 1980'erne Cafu mener, at Ronaldinho vil få samme betydning for legen med bolden som argentineren Diego Maradona og Pelé har haft - og stadig har. »Han har endnu ikke gjort hvad Pelé gjorde for fodbolden, men vi har meget at glæde os til. Pelé var den bedste i sin æra, Diego Maradona var 1980'ernes Pelé og Ronaldinho er vor tids svar på Pelé«, siger Cafu til Politikens samarbejdspartner, Icons. Rivaldo og Ronaldo Cafu fremhæver endvidere den tidligere landsholdsspiller Rivaldo og Ronaldinhos nuværende angrebsmakker, Ronaldo, som store spillere. »Der har været andre store spillere som Rivaldo og Ronaldo, men ingen af dem har haft Ronaldinhos niveau. Han gør en fantastisk forskel«, siger Cafu, der har spillet 138 landskampe og fylder 36 år om to dage. Brasilien - med Cafu, Ronaldinho og den øvrige superstjerner - åbner deres VM-titelforsvar 13. juni i Berlin mod Kroatien, og er endvidere i indledende gruppe med Japan og Australien.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce