Fredag kl. 18.00 bliver Horacio Elizondo verdenskendt. Den 42-årige argentiner er nemlig blevet udpeget som manden der skal lede VM's åbningsslag i München mellem Tyskland og Costa Rica. Horacio Elizondo er VM-debutant, men har stor erfaring fra ungdoms-VM, VM-kvalifikationen, OL, Copa America og den argentinske liga. Har vist Beckham ud Argentineren har i øvrigt det tilfælles med den danske dommer Kim Milton Nielsen, at han har vist ikonet David Beckham det røde kort. Det skete i 2000 under FIFA's officielle VM for klubhold i et opgør mellem Beckhams daværende klub Manchester United og mexicanske Necaxa. Kim Milton sendte Beckham i bad før tid under VM i 1998 i den dramatiske 1/8-finale mellem England og Argentina. I træningslejr Dommerne opholder sig under VM i en speciel dommerlejr i flækken Neu Isenburg, som ligger i nærheden af Tysklands store bankby Frankfurt. I alt har FIFA udtaget 21 dommere og 42 dommerassistenter til VM i Tyskland.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Fostre får lov at gå til, selv om de godt kunne reddes: »Jeg beskyldte mig selv for, at jeg ikke kunne holde på vores barn«
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























