Fire dage inden Tyskland fredag spiller VM-åbningskamp mod Costa Rica i München, var optimismen i højsædet, da det tyske landshold mandag ankom til sin VM-lejr i Berlin-Grünewald. Både spillere og landstræner Jürgen Klinsmann strålede mandag af forventningens glæde, da de efter pinseweekendens fridage ankom til det idylliske og totalt afskærmede slotshotel nær Berlins Olympiastadion, hvor VM-finalen spilles 9. juli. Vil først hjem 10. juli »Endelig går det løs, endelig er vi i Berlin. Vi er klar til at komme i gang og håber, at vi kan blive her til 10. juli«, sagde Klinsmann på en velbesøgt pressekonference. »Vi tror, at vi har et hold med et stort potentiale. Vi er både fysisk og mentalt meget godt rustet. Vi er ikke bange for nogen modstander og strutter af selvtillid, tilføjede han med vanlig optimisme.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Nordmændene er i ekstase over spektakulært vikingefund
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























