Det var en dybt skuffet Flemming Serritslev, der dukkede op på pressemødet efter nederlaget til Ukraine ved EM-slutrunden for U21-landshold i Portugal. Efter to uafgjorte kampe mod Italien og Holland var alt lagt klar til en succesrig tur i semifinalen. Sur over Ukraines sejrsmål Men i stedet blev det en utidig exit fra turneringen, som afsluttede seks års arbejde som træner for U21-landsholdet. »Vi sidder med en enorm skuffelse. Vi havde det hele i egne hænder, men vi formåede ikke at gøre det færdigt. Vi producerede de chancer, der skulle til. Men vi var ikke skarpe nok. Vi var heller ikke skarpe nok nede bagi. Specielt det andet mål var lidt af en gave«, sagde Flemming Serritslev.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce