Luke Youngs VM er forbi inden det overhovedet begyndte. Det engelske landshold må klare sig uden marginalspilleren Luke Young ved VM i Tyskland, der begynder om blot 19 dage. Charlton-kaptajnen er ankelskadet og har forlod i går den engelske VM-trup. I stedet har landsholdsmanager Sven-Göran Eriksson udtaget Tottenhams 22-årige stortalent Michael Dawson. Debutant Den tidligere Nottingham Forest-mand har fortsat sin debut på A-landsholdet til gode, men forsvarsspilleren har masser af erfaring fra det engelske U21-landshold. Michael Dawson, som kan få debut 30. maj i Manchester mod Ungarn, støder til den øvrige del af den engelske trup i morgen. England er ved VM i Tyskland i gruppe med Sverige, Trinidad & Tobago og åbner deres VM-felttog 10. juni i Frankfurt mod Paraguay.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
-
De to håndværkere kan næsten ikke overskue, at strækningen er lukket for trafik: »Det her er fuldstændig vanvittigt«
-
Hårdt presset Trump truer Europa med det store brud
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























