Charltons manager, Alan Curbishley, annoncerede i dag, at han stopper i klubben efter at have været på posten i næsten 14 år. Dermed blev han med det samme topkandidat til at overtage posten som træner for det engelske landshold efter sommerens VM-slutrunde i Tyskland. Et år før tid Curbishley havde oprindelig endnu et år tilbage af sin kontrakt med Charlton. »I går snakkede jeg sammen med Alan for at diskutere fremtiden, og han sagde, at han ikke var interesseret i at forlænge sin kontrakt. Vi blev enige om, at det var i begge parters interesse, at vi så stopper samarbejdet efter denne sæson, og det gør vi som bedste venner«, sagde klubbens formand, Richard Murray, til Charltons hjemmepublikum inden lørdagens kamp mod Blackburn i Premier League.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen