Arminia Bielefeld må lægge flere penge på bordet, hvis Bundesligaens nummer 11 vil holde på sin sydafrikanske angriber Sibusiso Zuma. Premier League-klubber som Bolton, Middlesbrough, Birmingham og Manchester City vil gerne have fat i den tidligere FCK-profil, som efter knap et år i Bundesligaen nu kræver mere i løn for at blive i tysk fodbold, hvor hans kontrakt ellers gælder frem til 2008. Zumas mor er syg »Ja, jeg vil blive i Bielefeld, men klubben bliver nødt til at peppe min kontrakt op«, siger den 30-årige landsholdsspiller til fodboldbladet kicker. Arminias forretningsfører Reinhard Saftig bekræftede tidligere på ugen de engelske klubbers interesse, men henviste dengang til en klausul i Zumas kontrakt, som skulle betyde, at sydafrikaneren kun kan skifte til klubber, der er med i Champions League. Sådan en klausul eksisterer dog ikke ifølge Zumas rådgiver Rob Moore. I lørdagens hjemmekamp mod Wolfsburg må Bielefeld klare sig uden Zuma, som i dag rejste hjem til Sydafrika for at være hos sin sygdomsramte mor.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
-
De to håndværkere kan næsten ikke overskue, at strækningen er lukket for trafik: »Det her er fuldstændig vanvittigt«
-
Trump til Kongressen: 'Fjendtligheder' mod Iran er nu afsluttet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























