Ajilore Oluwafemi og Jesper Mikkelsen stod for målene, da FC Midtjylland onsdag slog Sønderjyske 2-0 i en uskøn fodboldkamp på Haderslev Fodboldstadion. Sønderjyske skulle foran 2.347 tilskuere forsøge at vinde forårets første sejr efter tre uafgjorte kampe i træk. Men trods hjemmebane, nedrykningsfare og kraftig medvind i første halvleg kom Sønderjyske slet ikke ind i kampen i startfasen, hvor gæsterne fra FC Midtjylland fik oceaner af tid og plads til at spille bolden rundt. Med tre mål efter dødbolde i de to kampe mod AGF viste FC Midtjylland, at de er farlige ved standardsituationer, og i Haderslev scorede Ajilore Oluwafemi og Jesper Mikkelsen efter henholdsvis et indkast og et frispark.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























