Sydafrika forsøger at få Sven-Göran Eriksson som ny landstræner. Eriksson stopper som landstræner for England efter sommerens VM-slutrunde, og skulle han vælge et job i Sydafrika, vil han i fred og ro få god tid til at bygge noget nyt op, fr Sydafrika er i 2010 det første afrikanske land, der er VM-vært, og er derfor allerede sikker på at være med. Generalsekretæren i det sydafrikanske fodboldforbund Danny Jordaan er meget lun på idéen om Eriksson. »Sven har holdt øje med unge spillere, og den attitude er vigtig, når vi skal opbygge et nyt sydafrikansk landshold«, siger Jordaan til BBC.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce