Spændingen om tredjepladsen i SAS Ligaen er øget, efter OB i eftermiddag besejrede FC Nordsjælland med 2-0. OB nåede dermed op på 35 point to færre end tredjeplacerede Viborg, som overraskende blev besejret 3-2 af Silkeborg på hjemmebane. Morten Fevang og Junior scorede for OB. Debutscoringer i Viborg I Viborg var Hördur Sveinsson med to debutscoringer var stærkt medvirkende til Silkeborgs sejr. Troels Bech fik en god start som træner i Esbjerg, da klubben vandt 2-0 hjemme over FC Midtjylland. Fredrik Berglund stod for begge scoringer. Horsens tæt på overraskelsen i AaB I Aalborg var Horsens tæt på at overraske, da to mål af Besart Berisha få minutter før tid betød en 2-1-føring, men Rasmus Würtz fik udlignet på straffespark. Dermed kunne Horsens ikke tage afgørende afstand i kampen om at undgå nedrykning. Horsens har nu 20 point lige efter FCM med 21 point. AGF ligger under stregen med 17 point, og Sønderjyske har helt i bunden 14 point.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce