Chelsea er ustoppelige i den engelske Premier League. Søndag vandt London-klubben på hjemmebane det helt store brag mod Liverpool med 2-0 efter en dramatisk forestilling, der endte med udvisning af gæsternes keeper, José Reina. Sejren betyder, at Chelsea nu har hele 66 point efter 25 kampe, og dermed fører Premier League med 15 point ned til Manchester United på andenpladsen, mens Liverpool er sat med 21 på tredjepladsen. William Gallas og Hernan Crespo scorede målene på begge siderne af pausen efter Liverpool var startet klart bedst, men uden at have samme skarphed som værterne. I slutminutterne kogte temperamenterne over, da Liverpools målmand José Reina blev smidt ud for en alt for hård tackling af Eidur Gudjohnsen og efterfølgende skubberier med Arjen Robben.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce