DBU tøver med Israel-tur

Danmark og Israel har mødt hinanden i en tidligere træningskamp i Parken, hvor Danmark vandt 3-1. Men returkampen hænger lidt i det uvisse. - Arkivfoto: Lars Poulsen
Danmark og Israel har mødt hinanden i en tidligere træningskamp i Parken, hvor Danmark vandt 3-1. Men returkampen hænger lidt i det uvisse. - Arkivfoto: Lars Poulsen
Lyt til artiklen

Balladen om de danske Muhammedtegninger og den massive muslimske uro har givet tøven i Dansk Boldspil-Union (DBU), fordi man har arrangeret en landskamp i Israel 1. marts. Officielt kører alt stadig efter planen, men DBU erkender, at en eventuel aflysning bliver vurderet. Senest 21. februar, når holdet skal udtages, vil DBU træffe en afgørelse. Lytter til PET og spillerne »DBU forventer tidligst at træffe afgørelse om en eventuel aflysning af landskampen mod Israel, der er en såkaldt returforpligtelse fra landskampen i Parken 17. april 2002, før tidspunktet for udtagelsen af landsholdstruppen tirsdag 21. februar. DBU's generalsekretær, Jim Stjerne Hansen, erkender, at det ikke bliver nogen nem beslutning. Man vil derfor først og fremmes lytte til PET og Udenrigsministeriet, men man vil også lytte til spillerne, hvis de ytrer ønske om at blive hjemme.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her