Cannavaro reddede Juventus

Fabio Cannavaro. - Foto: AP.
Fabio Cannavaro. - Foto: AP.
Lyt til artiklen

Serie A's suveræne tophold Juventus havde søndag overraskende store problemer hjemme på Stadio Delle Alpi i Torino mod Empoli. Men forsvarsstjernen Fabio Cannavaro trådte i karakter med to mål og sikrede Juventus sejren på 2-1. Juventus-offensiven med David Trezeguet, Alessandro Del Piero og Adrian Mutu havde kun vådt krudt i støvlerne, og det var derfor vigtigt at man kunne trække på den 32-årige forsvarskrumtap Cannavaro al den stund, at Milano-klubberne i 2006 ser ud til at have indledt en formstærk jagt på topholdet. Inter vandt lørdag 3-0 over Palermo, og søndag vandt AC Milan 3-0 i den smukke middelalderby Siena med to mål af brasilianske Kaka og en enkelt af Andrej Sjevtjenko. Juventus fører fortsat Serie A med otte point ned til Inter og 10 point foran AC Milan.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her