For første gang siden den 20. november fik danske Niclas Jensen søndag en hel kamp på banen for sin engelske klub Fulham. Desværre for den danske venstreback skete det i en FA Cup-nedtur med choknederlag til Leyton Orient fra den fjerdebedste engelske fodboldrække, der vandt 2-1 på Craven Cottage. Fulham havde således fordel af hjemmebane, men var alligevel bagud 0-2 efter 44 minutter. Chris John reducerede til 1-2 efter pausen og kunne have udlignet, men måtte se sit straffespark reddet af Leyton-keeper Glyn Garner i det 69 minut. Garner blev derfor om nogen helten i endnu et kapitel i den lange historie om store overraskelser i verdens ældste pokalturnering.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen