Superligaens topscorer Mads Junker har spillet sin sidste kamp i den bedste danske fodboldrække i denne omgang. Ifølge den hollandske avis De Telegraaf er Æresdivisionklubben Vitesse Arnhem blevet enige med FC Nordsjælland om et skifte og er parat til at betale halvanden million euro (omkring 11 millioner kroner) for den 24-årige angriber. Ifølge avisen forventer klubben, at Mads Junker i allernærmeste fremtid skriver under på en kontrakt, der rækker frem til sommeren 2010, og oplysningerne bekræftes af spillerens agent. »Jeg kan bekræfte at Mads Junker skifter til Vitesse. Klubberne er blevet enige. Kontrakten er ikke underskrevet endnu, men det bliver den formentlig i dag eller i morgen«, siger agenten Karsten Aabrink til onside.dk. Vitesse Arnhem ligger i midten af den bedste hollandske fodboldrække, og har netop solgt sin ghanesiske topscorer Matthew Amoah til tyske Borussia Dortmund, og er derfor klubben på jagt efter en afløser.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce