Premier League-mandskabet Aston Villa med den danske landsholdsmålmand Thomas Sørensen mellem stængerne måtte tirsdag aften forlade fjerde runde af den engelske liga cup med bøjede hoveder og røde ører. Holdet blev sensationelt sendt ud af turneringen af Doncaster fra League 1, den tredjebedste engelske fodboldrække. Favoritdræbere Hjemme på Earth Stadium vandt Doncaster 3-0, og det var anden runde i træk, at holdet sendte et mandskab fra Premier League ud. Sidst var det Manchester City, der måtte give fortabt over for Doncaster. Det var forventet, at tirsdagens kamp ville byde på en dansk målmandsduel, men Doncaster valgte i sidste øjeblik at sætte den danske keeper Jan Budtz på bænken for i stedet at lade sloveneren Dino Seremet stå på mål.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce