Danske Sebastian Svärd og Guimarães kan nu udelukkende fokusere på at forbedre den øjeblikkelige bundplacering i Portugals bedste fodboldrække. Det stod klart, efter det blev til endegyldigt exit i UEFA Cuppen på Estadio Pizjuán i Sevilla, hvor de portugisiske gæster indkassere et nederlag på 1-3 til værterne. Dermed kan Guimarães ikke længere nå Zenit, Bolton og Sevilla, der øjeblikkeligt i Gruppe H sidder på de tre pladser, der giver adgang til 1/16.-dels-finalerne. Opmuntring til Stuttgart I Gruppe G stod det klart, at Stuttgart med Jon Dahl Tomasson og Jesper Grønkjær avancerer, endda uden at tyskerne og deres hårdt pressede træner, Giovanni Trapattoni, var i kamp. Da PAOK og Rennes begge tabte, kan Stuttgart ikke længere hentes på tredjepladsen. Med Stuttgart avancerer Rapid og Shaktar Donetsk.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























