Italien var på forhånd uden flere skadede spillere, men alligevel hentede italienerne en 3-1-sejr ude over Holland i en af lørdagens mange venskabskampe, hvor nationerne er ved at stille skarpt på sommerens VM-slutrunde i Tyskland. Christian Vieri og Francesco Totti var blandt andre ude med skader, men det gjorde knap så meget i den underholdende kamp i Amsterdam Arena. Hollandsk pausethe Holland kom ellers bedst i gang ved Ajax-profilen Ryan Babbel syv minutter før pausen, og det lignede en hollandsk kop pausethe, hvor Marco van Bastens tropper kunne varme sig på en føring. Men Italien satte to scoringer ind kort efter ved Milans Alberto Gilardino, mens Hollands Ron Vlaar lavede selvmål. Luca Toni scorede det sidste mål for Italien. I Paris spillede Frankrig og Tyskland uafgjort 0-0.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.