Thomas Gravesen og kompagni fra A-landsholdet har efter den kiksede VM-kvalifikation ikke de store opgaver på programmet næste år. Men for Superliga-spillerne er der en gulerod på vej. Ligalandsholdet genopstår efter to års pause. »Vi er tæt på at lukke aftalerne omkring den her tur, som vi gerne bruger penge på. Ligalandsholdet har altid været stedet, hvor vi skaber en basis for at finde de næste A-landsholdsspillere«, siger Dansk-Boldspil Unions generalsekretær, Jim Stjerne Hansen, til DR Sporten. Bedste spillere fra Superligaen På ligalandsholdet får de bedste danske spillere fra Superligaen - og de øvrige nordiske lande - muligheden for at vise sig frem på en to-ugers træningstur med uofficielle landskampe i slutningen af januar. Turen bliver ifølge Jim Stjerne Hansen gennemført, uanset om landstræneren hedder Morten Olsen eller ej. Ligalandsholdet var sidst i aktion for knap to år siden, i januar 2004.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























