Den tidligere fodbolddommer Dominik Marks erkendte torsdag for første gang at have modtaget penge af den såkaldte tippemafia i forbindelse med den tyske dommerskandale, men han afviste ved sin vidneafhøring i landsretten i Berlin at have deltaget i manipulationen af fodboldkampe. Ved det ottende retsmøde om den største skandale i tysk fodbold i nyere tid læste Marks' forsvarer en erklæring op, hvori den 30-årige erkendte i alt at have modtaget 34.000 euro (253.500 kroner) af skandalens bagmand, den ligeledes anklagede kroaten Ante Sapina. »Jeg ville gerne have pengene, men jeg manipulere ikke kampene, meddelte Marks. Efter at den fyrede Chemnitzspiller Steffen Karl tidligere på ugen nægtede sig skyldig, besluttede dommeren torsdag at indlede en særskilt retssag mod Karl, mens bevisførelsen mod de fem andre anklagede ventes afsluttet i næste uge.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
Om en måned skal de være ude: Op mod 100 musikere får frataget deres øvelokaler
-
Trump joker om at overtage Cuba 'når arbejdet i Iran er færdigt'
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Susan Knorrenborg
Konservativ historiker om danskhedsdebatten: Gift bliver downloadet til let påvirkelige unge menneskers sind i det her land
ANALYSE
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























