Der har igennem længere tid hersket en større mystik omkring milliardæren Steen Larsen. Hvem er han, og hvorfor har han investeret nu mere end 230 millioner kroner i selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment, har nogle af spørgsmålene lydt. Ønsker en god investering På et møde i dag på Flemming Østergaards kontor i Parken gav den hemmelighedsfulde storaktionær over for FCK's formand dog udtryk for, at han ikke ønsker indflydelse i FC København, men derimod blot at lægge millioner i en god investering. »Steen Larsen kigger på investeringen i Parken som en langtidsinvestering og som en del af hans pension. Han ønsker bare, at selskabet Parken fortsætter sin positive udvikling«, siger Flemming Østergaard.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Halime Oguz
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen