Esbjerg har lagt yderligere afstand til Superligaens nedre regioner, da vestjyderne vandt 2-0 over FC Nordsjælland på Farum Park efter to scoringer af svenske Fredrik Berglund. FCN har ikke tabt de seneste ni kampe, men Esbjerg forhindrede, at den ubesejrede stime blev tocifret. Med sejren rykker Esbjerg op på ottendepladsen og har nu langt en afstand på seks point til holdene under nedrykningsstregen. AGF klædt af Det er stadig AGF og Sønderjyske, der befinder der, selv om de hold klarede sig vidt forskelligt i søndagens runde. AGF blev udspillet af Brøndby, der hjemme vandt 4-0 og erobrede andenpladsen tilbage efter mål af Mads Jørgensen, Kasper Lorentzen, Kim Daugaard og Dan Anton Johansen, mens Sønderjyske vandt 1-0 ude over Silkeborg på mål af brasilianeren Leandro i overtiden. Holdet fra Århus har 12 point, mens sønderjyderne har 11. Over stregen har Horsens 14 point, efter de gulklædte østjyder for syvende gang i sæsonen spillede 0-0. I dag var det OB, der for anden gang i sæsonen spillede 0-0 på Horsens Idrætspark.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce