Roberto Carlos har passeret de 32 år og kan efterhånden se enden på en lang og stor karriere. I begyndelsen af sæsonen, hvor der var en mindre krise i Real Madrid, var Roberto Carlos en af de spillere, som måtte tage imod kritik efter en serie nederlag og flere steder i den spanske presse var brasilianerens fremtid som et aktiv i Real Madrid allerede afskrevet. Real Madrid og Robertos Carlos kom dog stærkt tilbage. »Jeg har hørt en masse rygter om min egen fremtid i Real Madrid og Arsenals Ashley Cole har været nævnt som en mulig arvtager. Jeg ved ikke om historierne er sande, men Cole er en fremragende venstreback og måske er han den rette«, siger Carlos til Politikens samarbejdspartner, Icons. Kontrakt til 2007 Roberto Carlos har kontrakt med Real Madrid til sommeren 2007. »Men jeg elsker Real Madrid og vil gerne afslutte min karriere her«, lyder det fra den brasilianske verdensmester, som i aften møder det norske mesterhold Rosenborg på hjemmebanen Estadio Santiago Bernabeu i Champions League.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























