Brøndbys skadede angriber Morten Skoubo bliver næppe erstattet af en afløser i den danske landsholdslejr. Landstræner Morten Olsen lader sig nøje med en trup på 19 spillere til lørdagens VM-kvalifikationskamp hjemme mod Grækenland og den efterfølgende udekamp mod Kasakhstan. Larsen og Tomasson eneste angribere Den beslutning er truffet, selv om der nu kun er Søren Larsen og Jon Dahl Tomasson at bruge til den forreste angrebsplads i 4-2-3-1-systemet. En skade hos en af de to målherrer kan med den beslutning vise sig at være et dyrt uheld. »Jeg har ikke umiddelbart planer om at udtage en 20. mand. Jeg har vist den trup, jeg skal bruge«, sagde Morten Olsen på den første træningsdag i Vedbæk. Claus Jensen skadet På skadeslisten i Vedbæk er Claus Jensen, som døjer med et slidt knæ. Han bliver dog klar en af de nærmeste dage. Dertil kommer, at Thomas Helveg på grund af skadesproblemer ikke nåede at træne med holdkammeraterne i Borussia Mönchengladbach inden afrejse til Vedbæk.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce