Glad og tilfreds kunne Brøndby-træner Michael Laudrup efter 1-2-nederlaget i Zürich konkludere, at sæsonens europæiske målsætning er opfyldt med deltagelse i UEFA Cuppens gruppespil. Men Laudrup løftede med det samme en pegefinger og advarede om at undgå flere spillemæssige kollapser, som det i første halvleg på Letzigrund, hvis Brøndby vil gøre sig håb om at skaffe point og hæder i de forestående udfordringer. »Sådan, som vi spillede i første halvleg, kan vi ikke tillade os at spille mod nogen som helst i gruppespillet, for så vinder vi ingen kampe der«, sagde Michael Laudrup efter kampen i Schweiz. Nervøst spil Efter en sløj første halvleg overværede han en sand chanceregn i anden halvleg, efter Johan Elmander havde udlignet til 1-1 og dermed reelt sikret Brøndby videre deltagelse og stor glæde på bænken. »Jeg er svært tilfreds med, at vi nu har opfyldt målsætningen om at komme i UEFA Cuppens gruppespil. Men Zürich blev ligeså hård en nød at knække som frygtet på forhånd. Jeg vidste godt, de havde mere, end de viste i Brøndby. Og da vi samtidig spillede nervøst og usammenhængende, blev det ekstra svært«, sagde Michael Laudrup.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Er det en joke?
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
-
Fra den ene dag til den anden lukkede USA den europæiske dommers liv ned. Nu svarer EU igen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Portræt: Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























