Chelseas midtbanestyrmand Frank Lampard tror på, at holdet kan nå Arsenals rekordrække på 49 Premier League-kampe i træk uden nederlag. Chelsea tabte 16. oktober 2004 til Manchester City, mens siden er det blevet til 36 kampe uden nederlag. Lampard advarer dog mod at fokusere for meget på at nå rekorden. »Hvis rekorden kommer, ville det var fantastisk, men der venter mange svære kampe inden. Vi er nødt til at vente og se, hvordan det går«, siger han.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce