Efter en seks år lang karriere i den sydtyske storklub Bayern München, vil den franske landsholdsback Willy Sagnol gerne prøve noget andet. Derfor har han besluttet at afvise Bayerns kontraktudspil, som ellers kunne have betydet et forlænget arbejdsophold hos de tyske mestre til 2010. »Det er ærgerligt, men vi må acceptere det«, siger Bayerns træner Felix Magath på klubbens hjemmeside. Storklubber i syd står klar Den 28-årige Willy Sagnol, som kom til Bayern München fra Monaco i 2000, siger til avisen Bild, at han tidligst offentliggør navnet på sin nye klub til marts næste år. På Bayerns hjemmeside står der, at AC Milan, Juventus og Barcelona er mulige - ubekræftede - emner for Willy Sagnol, der til sommer er kontraktfri og dermed ikke koster noget i overgangssum. Bayern München møder i aften Club Brugge i anden spillerunde af Champions League.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Hun bliver mødt af harsk kritik, når hun præsenterer sin lampe i udlandet: »Det er lidt vildt, at mange stejler så meget over det«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00




























