OB har solgt navnerettigheden til Odense Stadion til Fionia Bank A/S, og når OB's bedste fodboldspillere indleder forberedelserne til den nye sæson medio juli, har hjemmebanen skiftet navn til Fionia Park. Ob har i kraft af lejeaftalen på Odense Stadion mulighed for at sælge navnerettigheden, og Fionia Park bliver kun det andet store stadion i Danmark, der skifter navn som følge af et salg af navnerettigheder til en sponsor. FC Midtjylland spiller på SAS Arena i Herning.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak