Kammeraterne føler med Simon Kjær

Exit? Simon Kjær var ti minutter før til uheldig, da han stødte sammen med en senegaleser.
Exit? Simon Kjær var ti minutter før til uheldig, da han stødte sammen med en senegaleser.
Lyt til artiklen

Danmarks i øjeblikket mest omtalte fodboldspiller, Simon Kjær, risikerer at gå glip af VM-turneringen i Sydafrika, fordi han blev knæskadet i 2-0-sejren over Senegal i aftes.

VM-chok: Danmarks forsvarskrumtap båret fra banen

Hvor alvorlig skaden er, afklares senere i dag, hvor Palermo-forsvareren får det beskadigede knæ skannet.

Men umiddelbart er der grund til optimisme.

VM-optimismen led et knæk trods sejr

Simon Kjær kunne i aftes forlade Aalborg og gå til spillerbussen uden hjælp af krykker - og kunne endda selv bære sin taske!

Skadet Kjær flyver med til Sydafrika

Landsholdslægen Søren Kaalund vurderer, at Simon Kjær har pådraget sig en 'klassisk ledbåndsskade'.

»Dermed har vi også sagt, at som det ser ud lige nu, så er det ikke korsbåndet eller menisken, det er galt med. Men det er altid svært at konkludere den slags lige med det samme«, siger Kaalund.

Læge: Simon Kjær har ledbåndsskade

VM-holdet flyver i aften til Sydafrika og alt tyder på, at landstræner Morten Olsen har flere end 23 spillere med. OB'eren Anders Møller Christensen, der har været 'standby-spiller', formodes at tage den lange tur for at fungere som ekstra gardering i tilfælde af, at Simon Kjær ikke meldes klar inden tirsdag 1. juni, hvor Morten Olsen skal aflevere listen på de 23 VM-spillere til Fifa.

Den enes død...
Simon Kjærs konkurrent til startpladsen i det danske midterforsvar, Per Krøldrup, er ikke meget for at forholde sig til den gamle læresætning om, at den enes død bliver den andens brød.

Fiorentina-spilleren spekulerer ikke i, at det kan være hans store VM-chance, hvis Kjær ikke bliver klar.

»Overhovedet ikke. Jeg tænker kun på, hvor synd det vil være for Simon, hvis han ikke kan komme med til VM. Det vil være utrolig bittert. Det vil være ærgerligt for holdet at miste ham. Han er vigtig for os«, siger Per Krøldrup.

Alle tre skal med
Også Daniel Agger og Christian Poulsen føler med kollegaen.

»Det er synd for ham, og det er aldrig sjovt at være skadet. Men vi må se, hvor slemt det står til fredag. Så må vi tage den derfra«, siger Daniel Agger.

»Simon sprudler af selvtillid, det kan man mærke, og han har fysisk overskud. Vi har tre rigtigt gode midterforsvarere i Daniel Agger, Per Krøldrup og Simon Kjær, så jeg håber, vi kan få alle tre med til VM på fuld styrke. Det er vigtigt, at vi har en stærk defensiv, så jeg krydser fingre for Simon Kjær«, siger Christian Poulsen.

Bo Moshage

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her