Uefa's tv-forhandlinger kan forgylde DBU

tv-fodbold. En ny procedure for forhandlinger af tv-aftaler kan genere langt flere penge til fodbolden.
tv-fodbold. En ny procedure for forhandlinger af tv-aftaler kan genere langt flere penge til fodbolden.
Lyt til artiklen

Hvis den europæiske fodboldunion, Uefa, fremover skal forhandle tv-rettigheder på vegne af de nationale fodboldforbund, som et nyt forslag lægger op til, kan dansk fodbold tjene millioner, vurderer Dansk Boldspil-Union.

»Modellen vil helt klart have en positiv afsmitning for vores vedkommende, og det er i sig selv positivt i en tid, da tv-markedet ellers volder sportsverdenen visse udfordringer«, siger DBU-formand Allan Hansen til Jyllands-Posten.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her