Dagens transferrygter: Juventus byder på dansker

Comeback. Den danske landsholdsspiller Simon Kjær er angiveligt på ønskelisten hos Italienske Juventus
Comeback. Den danske landsholdsspiller Simon Kjær er angiveligt på ønskelisten hos Italienske Juventus
Lyt til artiklen

Kjær på vej 'hjem'
Et overraskende comeback til italiensk fodbold kan være på vej for den danske landsholdsspiller Simon Kjær.

Ifølge Ekstra Bladets oplysninger har Juventus nemlig budt på den blonde forsvarsspiller, der lige nu forbereder sig til den nye sæson med sin nuværende klub, Wolfsburg.

Angiveligt har Simon Kjær en frikøbsklausul i sin kontrakt med tyskerne. Klausulen lyder på 15 millioner euro - et beløb som 'Den gamle dame' skal være klar til at betale.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her