Zlatan-skifte sender svenske medier i selvsving

Skarpretter. Zlatan har leveret varen i alle de klubber, han har spillet i: Selv i Barcelona, hvor han blev regnet for et flop, scorede han 22 gange i 46 kampe.
Skarpretter. Zlatan har leveret varen i alle de klubber, han har spillet i: Selv i Barcelona, hvor han blev regnet for et flop, scorede han 22 gange i 46 kampe.
Lyt til artiklen

Hvis man ikke har en ide om, hvor stort et navn fodboldspilleren Zlatan Ibrahimovic er på den anden side af Øresund, så skal man bare tage en rundtur på de svenske avisers hjemmesider.

Her følges ikonets sandsynlige kommende skifte fra AC Milan til den stenrige franske hovedstadsklub Paris Saint-Germain minut for minut og med udsendte medarbejdere ved hjemmebanen Parc de Princes.

Den 30-årige ghettodreng fra Malmö er ifølge AC Milan allerede solgt til franskmændene, men Zlatan Ibrahimovic' agent afviser, at der er en aftale på plads.

Agent sår tvivl om kæmpeaftale: Zlatan er lige så langt fra PSG, som Kina er fra USA

De svenske medier er dog enige om, at den svenske landsholdsanfører kommer til at fortsætte karrieren i den franske Ligue 1, hvor han så skal til at banke bolde ind bag den danske målmand Stephan Andersen, der spiller for Evian.

Sydsvenskan (der har egen Zlatan-sektion), Expressen og Aftonbladet er ligeledes enige om, at Zlatan i løbet af i dag sætter sig i et privatfly i Stockholm med kurs mod byernes by, hvor PSG, der for et år siden fik tilført massive midler fra en gruppe rigmænd fra Qatar, står klar med en af fodboldhistoriens mest indbringende kontrakter.

Berlusconi: Ja, jeg har solgt Zlatan Ibrahimovic

Bo Moshage

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her