Mesterklub degraderer kritisk landsholdsduo

Nye. Hulk (t.v.) og Witsel kostede 650 millioner kroner. De blev købt i henholdsvis FC Porto og Benfica.
Nye. Hulk (t.v.) og Witsel kostede 650 millioner kroner. De blev købt i henholdsvis FC Porto og Benfica.
Lyt til artiklen

Med henholdsvis 66 og 32 landskampe for Rusland på kontoen hører Alexander Kerzhakov og anfører Igor Denisov til gruppen af mænd, som landstræner Fabio Capello har svært ved at komme uden om, når han skal sætte det hold, der skal spille Rusland til VM-slutrunden i 2014.

Men hjemme i Zenit St. Petersborg, hvor de er klubikoner og noteret for langt over 500 kampe, er situationen en helt anden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her