Argentina-Brasilien aflyst på grund af manglende lys

mørke. Efter at have ventet på banen en time, måtte spillerne fra Brasilien og Argentina gå til omklædningsrummet med uforrettet sag.
mørke. Efter at have ventet på banen en time, måtte spillerne fra Brasilien og Argentina gå til omklædningsrummet med uforrettet sag.
Lyt til artiklen

En venskabskamp mellem fodboldgiganterne Argentina og Brasilien måtte natten til torsdag dansk tid aflyses kort før kampstart, da store dele af lyset på stadionet i den argentinske by Resistencia var gået ud og ikke kunne tændes igen.

»Det er en kæmpe skuffelse for både vores og Argentinas spillere, siger den brasilianske landstræner«, Mano Menezes, ifølge nyhedsbureauet dpa.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her