Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Fodboldlegende kan gå efter operation

hofteoperation. Pelé ankommer sammen med sin kæreste til ceremonien omkring 'Golden Foot 2012'-kåringen i Monaco 17. oktober. Pelé blev kåret til  den bedste fodboldspiller nogensinde ved seancen.
hofteoperation. Pelé ankommer sammen med sin kæreste til ceremonien omkring 'Golden Foot 2012'-kåringen i Monaco 17. oktober. Pelé blev kåret til den bedste fodboldspiller nogensinde ved seancen.

Edson Arantes do Nascimento - bedre kendt som en af verdens allerbedste fodboldspillere Pelé - er blevet opereret på i Brasilien på Albert Einstein Hospitalet i Sao Paulo.

Hospitalet udtaler ifølge nyhedsbureauet AP, at fodboldlegenden har det godt og allerede går rundt på sit værelse efter operationen.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her