Nicki Bille klager over politiet efter anholdelse

ANHOLDT. Efter at være blevet sigtet for vold mod embedsmand i funktion svarer Nicki Bille igen med at klage over politiet.
ANHOLDT. Efter at være blevet sigtet for vold mod embedsmand i funktion svarer Nicki Bille igen med at klage over politiet.
Lyt til artiklen

Nicki Bille Nielsen klager til Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP) over anholdelsen i København natten til langfredag, oplyser fodboldspillerens advokat Peter Berg.

»Man har et system i Danmark, hvor man i sådanne sager kan klage til en bestemt myndighed. Det har vi nu gjort, fordi vi mener, at Nicki Bille blev uretfærdigt behandlet under anholdelsen«, siger Peter Berg til norske Adresseavisen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her