Landsholdets komet spiller U21-EM

Stjerne. Pierre-Emil Højbjerg har taget fodbolddanmark med storm og blevet en profil på A-landsholdet, men skal også spille U21-EM for Danmark til sommer.
Stjerne. Pierre-Emil Højbjerg har taget fodbolddanmark med storm og blevet en profil på A-landsholdet, men skal også spille U21-EM for Danmark til sommer.
Lyt til artiklen

Den danske bundesliga-komet Pierre-Emile Højbjerg har ganske vist fået sit gennembrud på Morten Olsens A-landshold, men Højbjerg stiller alligevel op, når U21-landsholdet til sommer deltager ved EM-slutrunden.

Landstræner Jess Thorup bekræfter over for Ekstra Bladet, at 19-årige Højbjerg slutter sig til U21-truppen, når han har overstået opgaverne for A-landsholdet, der 13. juni møder Serbien i en vigtig EM-kvalifikationskamp.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her