Politiske ledere kræver handling i Fifa-skandale

Thomas Bach, præsident for Den oprydning. Internationale Olympiske Komité, mener, at skandalen i Fifa er langt større end den, der plagede IOC tidligere.
Thomas Bach, præsident for Den oprydning. Internationale Olympiske Komité, mener, at skandalen i Fifa er langt større end den, der plagede IOC tidligere.
Lyt til artiklen

Konsekvenserne af den aktuelle skandale i Det Internationale Fodboldforbund, Fifa, hvor flere tidligere topfolk undersøges for korruption og præsident Sepp Blatter har bebudet sin afgang, er endnu ukendte.

Omdrejningspunktet i blandt andet det amerikanske forbundspolitis, FBI, undersøgelse er, om der er udbetalt bestikkelse i forbindelse med tildelingen af VM-værtskaberne i 1998 og 2010. Og i Schweiz undersøgerne myndighederne, om der var urent trav, da Rusland (2018) og Qatar (2022) vandt VM-værtskaberne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her