FCK på overarbejde i jagt på dobbelttriumf

Sejr. Baskim Kadrii (tv) var med fra start hos FCK for første gang, siden han blev alvorligt  knæskadet for et år siden. Han fik de første 45 minutter i Fredericia.
Sejr. Baskim Kadrii (tv) var med fra start hos FCK for første gang, siden han blev alvorligt knæskadet for et år siden. Han fik de første 45 minutter i Fredericia.
Lyt til artiklen

I FC Fredericia drømmer de om at spille i Superligaen. Placeringen i umiddelbar nærhed af den 3.-plads, der giver oprykning fra 1. division til landets bedste række, giver dem noget at have drømmene i.

Spillemæssigt har de vist, at de godt kan drille hold fra øverste niveau. OB blev slået i 3. runde af DBU Pokalen for lidt over en måned siden, men mandskabet, der i træner Ove Pedersen, som har stået i spidsen for FC Midtjylland, Esbjerg, AGF, FC Vestsjælland og OB i Superligaen, kunne ikke følge op på OB-succesen i 1/8-finalen mod FC København.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her