Danmark vil dominere luftrummet

Hovedspil. Yussuf Poulsen (fv.), Thomas Delaney og Andreas Christensen skal være med til at dominere luftrummet.
Hovedspil. Yussuf Poulsen (fv.), Thomas Delaney og Andreas Christensen skal være med til at dominere luftrummet.
Lyt til artiklen

Under grå himmel og evig regn kaldte Åge Hareide en af sine spillere til sig. Med håret sjasket til hovedbunden trissede Christian Eriksen hen til nationalmandskabets nye norske chef på den sjappede træningsbane i midtjyske Vildbjerg, der i går mindede passende meget om klichébilledet af det triste skotske vejr – netop Skotland lægger græs og modstandere til Danmarks venskabskamp i morgen.

»Gå efter Delaney, som vi har aftalt«, dirigerede Åge Hareide, før den lille Tottenham-spiller med den fantastiske sparkefod sjoskede over til hjørnet af banen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her