Landsholdets anfører satser på en klarmelding til den sidste opgave i VM-kvalifikationen, onsdagens udekamp mod Kasakhstan, også selv om hans problemer med akillessenen holdt ham helt ude af truppen i lørdagens 1-0-sejr over Grækenland. »Jeg tror på, jeg bliver klar. Det var meget tæt på, at jeg kunne spille mod Grækenland, og vi tog da også først beslutningen lørdag inden kampen. Jeg ved godt, at jeg allerede i mandags mente, at jeg ville blive klar til lørdag, men det er ærlig snak, når jeg siger, at jeg tror på det. Det var meget frustrerende at se på udefra, så jeg vil meget gerne være med igen onsdag«, siger Helveg. Olsen tager beslutningen Spørgsmålet er så, om anføreren kan komme på hold, efter Per Nielsen, Michael Gravgaard og Brian Priske imponerede på de pladser, Helveg bejler til. »Det må I journalister jo vurdere, og Morten Olsen tager så beslutningen. Jeg synes da også selv, at forsvaret stod utrolig godt mod Grækenland«, siger Helveg.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce