Søren Larsen, Christian Poulsen og Ebbe Sand fik onsdag ny cheftræner i skikkelse af Mirko Slomka. Den tidligere assistenttræner afløser dermed den fyrede Ralf Rangnick. Slomka har været i Bundesligaklubben siden oktober 2004 og er indtil videre udpeget som cheftræner for resten af sæsonen. »Hvis det bliver en succes, så kan vi bestemt forestille os at arbejde videre med Slomka efter den 30. juni i år«, siger klubbens manager, Andreas Müller, i en pressemeddelse på klubbens hjemmeside. Mirko Slomka er 38 år og har en fortid som ungdoms- og reservetræner i bl.a. Hannover 96.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Er det en joke?
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























