Det 16-årige amerikanske stortalent Freddy Adu, som i sidste måned fik sin længe ventede debut på USA s A-landshold, er ved at tage de første alvorlige skridt mod en karriere i Europa. Freddy Adu er på kontrakt i Washington-klubben DC United, men hans agent bekræftede i dag overfor BBC Radio, at angrebsvidunderet kan være på vej til England. »Chelsea og Manchester United har talt med os vedrørende Freddy og de er interesserede«, sagde Richard Motzkin. Megatalent Den i Ghana fødte Freddy Adu er i mange eksperters øjne et af de største talenter i fodboldverdenen de seneste tyve år. Han kom til USA som otteårig og blev professionel umiddelbart efter han fyldte 14 år. Kort efter fik han en millionaftale med sportsudstyrsgiganten Nike. Hvis Freddy Adu får spilletid ved VM i Tyskland senere på året, bliver han VM-historiens yngste spiller nogensinde.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce