Chelsea og Arsenal varmede op til næste uges Champions League-kampe mod Real Madrid og Barcelona ved at tanke selvtillid i Premier League. Chelsea vandt ude 2-1 over West Bromwich Albion, mens Arsenal ikke havde problemer med at vinde 4-0 over et svagt Fulham-hold uden Niclas Jensen på holdet. Kæmper om Champions League-kvalifikation Med sejrene nåede Chelsea op på suveræne 72 point, mens Arsenal spillede sig op på femtepladsen og 44 point. Arsenal kan så afvente søndagens opgør mellem Tottenham og Blackburn, der med henholdsvis 46 og 43 point kæmper samme kamp om fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League-kvalifikationen i næste sæson. Bolton blev dagens taber i dette spil, da det ude blev til et 1-3-nederlag til Newcastle, ligesom West Ham satte point til med uafgjort 2-2 hjemme mod Everton.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce