Chelseas kontroversielle manager José Mourinho fortsætter sin kurs med at være i opposition til stort set alle i fodboldverden. Senest langer Jose Mourinho ud efter det engelske fodboldforbund (FA), fordi portugiseren mener, at de engelske dommere forskelsbehandler Chelsea i forhold til resten af de engelske klubber i Premier League. Det er annulleringen af en Didier Drogba-scoring i søndagens 0-1 nederlag til Fulham, der har vakt José Mourinhos vrede. Har set tv »Jeg har set situationen på tv og er klar over, at der var hånd på bolden. Men det kunne hverken dommeren eller linjevogterne se i situationen, og derfor godkendte de også i første omgang scoringen. Men så kunne de ikke stå for presset fra Fulham-spillerne, og det er det, der er problemet«, siger José Mourinho. Han påstår, at de andre 19 klubber i ligaen ville have fået godkendt scoringen. Kritikken er blevet afvist af opgørets dommer, Mike Dean.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Hvis Enhedslistens visioner bliver ført ud i livet, er kvinder, homoseksuelle og sekulære muslimer de første ofre
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme
Debatindlæg af Halime Oguz