Real Madrids udskældte brasilianske angriber Ronaldo sørgede med en scoring et par minutter inde i overtiden for, at Thomas Gravesens lettere kriseramte spanske storklub kunne tage fra Zaragoza med det ene point. Real Zaragozas argentinske Diego Milito bragte hjemmeholdet foran umiddelbart efter pausen. Målmandsdrop gav point til Madrid Et vakkelvornt Madrid-forsvar blev udspillet af et par hurtige afleveringer mellem Ewerthon og angrebsmakkeren Milito, der blot skulle sætte en bred inderside på den sidste og helt perfekte tværaflevering. Men Ronaldo sørgede altså for lidt glæde i Madridlejren, da Zaragozas målmand Cesar ikke fik ordentlig ram på en fremlægning ind i feltet fra David Beckham. Bolden landede for fødderne af den brasilianske skarpretter, der blev noteret for sæsonens 11. scoring i ligaen. Thomas Gravesen spillede samtlige minutter på Reals defensive midtbane - han fik sit næsten obligatoriske gule kort og var så tilmed ret hidsig i attituderne i minutterne inden udligningen. Nu kun nummer tre Med 1-1-resultatet i Zaragoza måtte Real Madrid se Osasuna (2-0 sejr hjemme over Sociedad) genindtage andenpladsen i den bedste spanske række, som Barcelona fører helt suverænt. De forsvarende mestre har 67 point, mens Osasuna (55 point) og Real Madrid (54) og Valencia (53) kæmper om den anden spanske plads direkte i næste sæsons Champions League.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
nekrolog
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
Kronik af Sara Al Dafaee