På grund af snevejr har det tyrkiske forbund være nød til at genansætte semifinalerne i den tyrkiske pokalturnering mellem Denizlispor-Fenerbahce og Gaziantepspor-Besiktas til en af de får ledige kampdatoer i dette forår, nemlig 5. april. En del af stamspillerne på det tyrkiske U21-landshold spiller for de fire involverede klubber og Tyrkiet vil ikke møde op med et B-hold i det nordsjællandske. Derfor har tyrkerne i dag meldt afbud. En streg i regningen »Jeg er selvfølgelig ked af, at vi ikke kan få den forventede sparring i form af det stærkest mulige tyrkiske U21-landshold. Det er en streg i regningen i forhold til vores forberedelser til EM-slutrunden i maj måned«, siger landstræner Flemming Serritslev til www.dbu.dk. »Til gengæld benytter vi os af aftalen med klubberne til at fastholde samlingen og i stedet blot gennemføre nogle træninger, så vi ikke står på helt bar bund før vores eneste forberedelseskamp inden EM-slutrunden«, slutter Serritslev, som udtager truppen til træningssamlingen i morgen eftermiddag. Kamp mod Spanien U21-holdet møder Spanien i Brøndby 17. maj. EM i Portugal begynder 25. maj og Danmark er i gruppe med Holland, Italien og Ukraine.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak