Som det højst placerede italienske klubhold, der ikke er blevet straffet i den omfattende korruptionsskandale, tildeles Inter Milan mesterskabet for næsen af Juventus. Det afgjorde landets fodboldforbund i dag. Juventus er allerede blevet rykket ned i landets 2. division, Serie B. Foruden Torino-klubben bliver AC Milan, Fiorentina og Lazio straffet, ved dog kun at fratage klubberne point i næste spillesæson. Emerson i Real Madrids trøje Udover at modtage forbundets straf, mister Juventus sin brasilianske midtbanespiller, Emerson, der i dag kunne vise en treårig kontrakt hos den spanske storklub Real Madrid frem til verdenspressen. Den 30-årige Emerson følger således i VM-mesternes forsvarsprofil, Fabio Canavaros, fodspor. De to tidligere Juventus-stjerners klubskifte er en direkte konsekvens af klubbens nedrykning.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen