Ny kvindeliga skal tiltrække sponsorer og flere fans

Stine Larsen er en af flere spillere fra Brøndby, der er inde omkring det danske landshold. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Stine Larsen er en af flere spillere fra Brøndby, der er inde omkring det danske landshold. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Dansk kvindefodbold får en ny liga.

I løbet af de næste fem år skal ligaen styrke de sportslige forhold med flere kontraktspillere og bedre stadionforhold samt den kommercielle og økonomiske udvikling i klubberne.

Det er visionen i rapporten ’Den Nye Kvindeliga’, som er blevet præsenteret for bestyrelsen i Dansk Boldspil-Union (DBU), der besluttede at følge anbefalingerne.

DBU-formand Jesper Møller ser frem til ændringerne, fortæller han til unionens hjemmeside.

»De senere år har vi oplevet et særligt momentum for pige- og kvindefodbold i Danmark, både i opbakningen til EM-sølvvinderne og med de mange gode initiativer ude i klubberne«.

»Vi ønsker at udnytte dette momentum, så vi sikrer endnu mere sportslig succes og udbredelse af pige- kvindefodbold i Danmark«, siger Jesper Møller.

Tanken med den nye liga er, at den skal have langt større opbakning blandt fans og i den brede befolkning.

Rapporten er udarbejdet af en arbejdsgruppe med deltagelse af DBU og Kvindedivisionsforeningen med input fra blandt andet Divisionsforeningen og de nuværende klubber i 3F-Ligaen.

Ifølge rapporten er faciliteterne og den sportslige konkurrence og spænding i den nuværende kvindeliga ikke tilfredsstillende, hvilket hæmmer udviklingen i dansk kvindefodbold.

Mette Bach Kjær, medlem af DBU’s bestyrelse og formand i den styregruppe, der har stået i spidsen rapporten, håber, at den nye liga vil skabe bedre og mere jævnbyrdige fodboldkampe, flere fans og højere indtægter fra sponsorer og tv-aftaler.

»Dansk kvindefodbold har et kæmpe potentiale, som vi både oplever med de danske klubhold og senest oplevede med kvindelandsholdets succes til EM i Holland i 2017«.

»Vi skal udnytte dette momentum«, siger Mette Bach Kjær.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her